Novyny

31 серпня відбулась зустріч правозахисного клубу щодо амністії у 2016 році. Експерти обговорили для кого та на яких умовах можливе застосування амністії, та проаналіщували доцільність закону про амністію, за який проголосувала Верховна Рада України та який був заветований Президентом України влітку 2016 року.

13 липня 2016 року у приміщенні Верховної Ради України пройшов міжнародний круглий стіл на тему «Імплементація норм міжнародного гуманітарного права та Римського Статуту Міжнародного кримінального суду до національного законодавства України». В Україні вже більш як два роки триває війна на сході, проте українське законодавство досі приймає всі виклики пов’язані з воєнними діями.

1 червня 2016 року в приміщенні Комітетів Верховної Ради України круглому столі на тему “Правосуддя в зоні АТО та перспективи ратифікації Римського Статуту”, де були представлені звіти Центру Громадянських Свобод, присвячені проблемам розслідувань порушень прав людини та судочинства в зоні АТО. Окрім авторів звіту, виступили жертви правопорушень і їх адвокати.

1 червня в Креативному просторі "Часопис" відбувся інтерактивний семінар для журналістів на тему: "Чи судитимуть українських військових в Гаазі?". Які насправді ризики несе Україна в разі ратифікації Римського статуту? Які наслідки несе вже визнана Україною юрисдикція МКС? Хто може опинитись на лаві підсудних в Гаазі? Ці та інші питання були розкриті під час семінару для журналістів, що відбувся у форматі  вільної дискусії з сесією запитань та відповідей.

Народні депутати України вивісили банер в сесійній залі Верховної Ради України з нагадуванням, що ратифікація Римського статуту є не тільки можливістю не допустити безкарність за найтяжчі злочини, а й нашим міжнародним зобов’язанням, адже одною з умов угоди про асоціацію з Європейським Союзом є ратифікація Україною Римського статуту.

З метою нагадати всьому суспільству, що правосуддя є передумовою встановлення миру, ініціатива «Євромайдан SOS» спільно з «Amnesty International Ukraine» ініціювали онлайн флешмоб «‪#‎ВимагаюРимськийСтатут».

Євромайдан SOS Amnesty разом з International Ukraine провели флешоб на підтримку якнайшвидшої ратифікації Україною Римського статуту. Флешмоб проходив 26 березня в рамках Міжнародного фестивалю документального кіно Docudays UA.На початку 2016 року Верховна Рада України в першому читанні прийняла зміни до Конституції, відповідно до яких ратифікація Римського статуту відкладається ще на 3 роки, а отже влада в чергове намагається відкласти приєднання України до Міжнародного кримінального суду (так званого, суду в Гаазі).

Розуміючи, що правосуддя є передумовою встановлення миру в країні, ми прагнули нагадати всьому суспільству, чому для України важливо приєднатися до Міжнародного кримінального суду (МКС). 

‪#‎ВимагаюРимськийСтатут‪#‎РатифікуйтеРимськийСтатут.

На полях Парламентської Асамблеї ОБСЄ пройшла церемонія вручення премії Democracy Defender Award-2016. Нагороду отримала правозахисниця з України Олександра Матвійчук за “винятковий вклад у просування демократії та захисті прав людини”.

Ініціатива присудження премії належить 17-ти делегацій ОБСЄ, зокрема, Канади, Данії, Чорногорії, Нідерландів, Швеції, Швейцарії, Великої Британії, США та інших.

Нагороду вручала Жанна Нємцова, старша донька відомого російського опозиціонера Бориса Нємцова, вбитого на Великому Москворецькому мості якраз рік тому.

Тим самим країни-ініціатори премії підтримали прагнення українського народу до побудови демократичного суспільства та утвердження прав людини. Адже на даний час Україна чи не єдине виключення із всього пострадянського регіону, в якому йде поступове згортання простору для громадського суспільства “до розмірів тюремної камери”.

12 лютого 2016 року експерти  коаліції «Правозахисний порядок денний» провели зустріч з представника посольств і міжнародних організацій та презентували аналіз проекту змін до Конституції в частині правосуддя.

Міжнародній спільноті було презентовано Позиційний документ правозахисників щодо проведення конституційної реформи в частині правосуддя, де було надано детальну інформацію про небезпеки, які містять у собі згадані недоліки та надано рекомендацію про механізми їх уникнення. 

 

24 грудня 2015 року на прес-конференції представники платформи «Правозахисний Порядок Денний» заявили про «5 мін», які містить у собі проект нової Конституції в частині реформи правосуддя.

Правозахисники звернулися до народних депутатів з вимогою виключити положення проекту Конституції України щодо правосуддя, яке встановлює монополію адвокатури.

“Платформа “Правозахисний порядок денний” пропонує внести зміни до статті 123-2 у проекті закону про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) р.н. 3524 та виключити положення про представництво іншої особи в суді та захист від кримінального обвинувачення виключно адвокатами” – про це йшлося 22 грудня під час прес-конференції в прес-центрі “Главком”.

15 грудня, організація «Парламентарі за глобальну дію» провела у Києві семінар щодо ратифікації Римського Статуту Міжнародного кримінального суду (МКС) для України. «Ми пропонуємо наші знання та досвід аби переконати українських парламентарів у необхідності цієї ратифікації», – пояснила Маргарета Седерфельт, депутат парламенту Швеції, фінансовий директор організації «Парламентарі за глобальну дію» під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

Про це повідомив Володимир Яворський, експерт Української Гельсінської спілки з прав людини, під час обговорення змін до Конституції в частині правосуддя.

Новий порядок перетину тимчасово окупованої території Криму є значно покращеним, однак, не всі важливі рекомендації були враховані. Про це заявили правозахисники на прес-конференції 24 вересня в Українському кризовому медіа-центрі.

«Конкурсний відбір на усі посади Національної поліції є однією із найважливіших антикорупційних засад, що дозволить зробити якісний перехід до сервісної системи правоохоронних органів». 

Про це заявив Олег Мартиненко, правозахисник, експерт з реформування МВС, координатор групи реформи поліції платформи «Правозахисний порядок денний», аналітик УГСПЛ під час презентації Порядку проведення конкурсу на службу до Національної поліції України, який розробили правозахисники та експерти Національної громадської платформи «Реформуємо МВС».

"Реформування МВС України запізнилося щонайменше на рік." - про це заявили правозахисники під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі 18 червня 2015 року. Вони проаналізували 4 законопроекти, особливу увагу звернули на законопроект «Про Національну поліцію». За словами Олександри Матвійчук, голови правління Центру громадянських свобод, координатора Євромайдан SOS, одним із головних недоліків є відсутність обов’язкового конкурсу для призначення на посаду. Тобто керівник будь-якого підрозділу визначає його доречність на свій розсуд. «Знаючи сталу традицію корупції у нашій системі, ми вбачаємо широкій простір для корупційних зловживань і порушення принципу прозорості роботи поліції, що було задекларовано у стратегії розвитку МВС», – заявила пані Матвійчук

Учасники Платформи «Правозахисний Порядок Денний» звернулись до депутатів із нагальним проханням внести законопроект №2166 до порядку денного та невідкладно ухвалити на поточному пленарному тижні.

Схожість української та грузинської влади в тому, що вони бояться відповідати за злочини, які начебто вчиняються українськими військовими.